Rośliny trujące

Tojad mordownik (Aconitum Napellus) rośnie w okolicach górzystych. Kwiaty tojadu mają dość szczególną budowę; kielich składa się z pięciu niebieskich działek; górna działka w postaci hełmu przykrywa dwa wąskie płatki korony. Korzeń stożkowaty odnawia się co roku i zawiera w sobie alkaloid silnie trujący, zwany akonityną, używany niekiedy jako środek lekarski dla uspokajania newralgii. Tojad należy do rodziny jaskrowatych.

Lulek
Lulek

Lulek (Hyoscyamus niger) jest rośliną zielną o liściach kutnerowatych; płatki korony żółtawe, z fioletowymi prążkami. Owoc lulka jest torebką, której górna część po dojrzeniu otwiera się jak pokrywka pudełka. Wszystkie części rośliny zawierają silną truciznę, używaną niekiedy do trucia ryb. W wypadkach zatrucia lulkiem jako antidotum zalecany bywa jod.

Naparstnica
Naparstnica

Naparstnica (Digitalis purpurea) jest ładną rośliną leśną i spotyka się najczęściej na gruntach piaszczystych. Kwiat składa się z pięciu nierównej wielkości działek kielicha; korona, wewnątrz cętkowana, ma postać palca od rękawiczki; pręciki cztery nierównej długości, jak w ogóle u roślin trędownikowatych. Naparstnica rosnąca dziko ma własności jadowite i wywołuje zwolnienie stopniowe ruchów serca. W niewielkich dozach naparstnica używaną bywa jako środek lekarski dla uspokojenia zbyt szybkich ruchów serca. Gatunek hodowany jako roślina ozdobna traci własności lekarskie.

Kaczyniec błotny (Caltha palustris) należy do roślin wcześnie kwitnących; żółte jego kwiaty spotkać można na mokrych łąkach już w połowie kwietnia. Podobnie jak inne jaskrowate, zawiera w sobie ostry sok.

Trzmielina pospolita (Evonymus europea), krzew z rodziny trzmielinowatych, ma owoce z postaci podobne do kardynalskiej czapeczki; po ich pęknięciu widać 2 , 8 lub 4 nasionka czarne, otulone soczystą masą barwy pomarańczowej. Węgiel z drzewa trzmieliny używa się do wyrobu prochu.

Czerniec gronkowy (Actaea spicata) o liściu złożonym, pierzastym potrójnym, należy do niewielu roślin z rodziny jaskrowatych z owocem w kształcie jagody. Spotyka się w cienistych lasach liściastych.

Zimowit jesienny
Zimowit jesienny

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) jest rośliną trwałą, której kwiaty barwy fioletowo-różowej wysuwają się nad powierzchnię gruntu w jesieni. Owoc dojrzewa na wiosnę roku następnego i wtedy również pokazuje się nad ziemią pęk zielonych, podłużnych liści. Bulwy i ziarna zimowitu niekiedy stosowane bywają jako środek lekarski w podagrach i reumatyzmach.

Wilcze łyko (Daphne Mezereum) kwitnie wczesną wiosną, przed rozwinięciem się liści; jagody różowe dojrzewają jesienią. Kora tego krzewu zawiera w sobie ciało gorzkie, wywołujące bąble na skórze; z tego powodu używana bywa w medycynie. Wszystkie części rośliny są silną trucizną.

Do rodziny psiankowych, podobnie jak i lulek, zalicza się pokrzyk lekarski (Atropa Belladona). Pokrzyk jest dość dużą rośliną trwałą; kwitnąć zaczynana wiosnę. Kwiat zawiera pięć działek kielicha, pięć płatków korony i pięć pręcików. Owoc jest jagodą barwy czarnej, otoczoną trwałym kielichem i na pierwszy rzut oka podobną do wiśni. Roślina ta zawiera silną truciznę – atropinę – alkaloid, wywołujący rozszerzenie źrenicy w oku. Z własności tej korzystają okuliści i używają niewielkich dawek atropiny dla ułatwienia niektórych operacyj. Stosują również atropinę w innych wypadkach. Dawniej we Włoszech przyjmowano wyciąg z pokrzyku dla zachowania białości cery; stąd pochodzi nazwa rośliny (Belladona – piękna dama).

Przestąp czerwono-jagodowy (Bryonia dioica) jest rośliną dwupienną, tj. kwiaty pręcikowe rozwijają się na jednym egzemplarzu, a kwiaty słupkowe na drugim. Należy wraz z melonem, kawonem, ogórkiem i dynią do rodziny dyniowatych. Korzeniak przestępu ma własności lecznicze.

One thought on “Rośliny trujące

Comments are closed.