Hiacynt (Hyacinthus orientalis) i Korona cesarska (Fritillaria imperialis), dwie ozdobne rośliny z rodziny liliowych, często spotykają się w ogrodach. Hiacynt ma okwiat dzwonkowaty, sześciodzielny, kwiaty zebrane w grona. Korona cesarska ma działki okwiatu opatrzone miodnikami, a kwiaty w krążkach otaczających łodygę. Hiacynt pochodzi z Azji Mniejszej i dziś szczególnie jest uprawiany w Holandii. Korona cesarska rośnie dziko w Europie południowej.
Jabłoń (Pirus malus) i grusza są najczęściej spotykanymi drzewami owocowymi i należą do rodziny jabłkowatych. Drzewa te mają kwiaty zebrane w baldaszkogron. Budowa kwiatu prawie taka sama, jak u roślin różokwiatowych, owoc pięciokomorowy, każda komora zawiera 2 nasionka. Jabłonie i grusze są drzewami średniej wielkości, dobrze znanymi już narodom starożytnym. Gatunki dzikie spotykają się w lasach całej Europy, odmiany hodowane w ogrodach rozmnażają się przez szczepienie. Dziś znamy około 1,000 odmian gruszy i prawie tyle odmian jabłoni.
Dyklitra (Dicentra spectabilis), ładna roślinka ozdobna z rodziny dymnicowatych, pochodzi z Chin północnych i łatwo daje się poznać po dwóch płatkach zewnętrznych wydętych i złożonych razem w postaci serduszka.
Rozmaite odmiany popielnicy (Cineraria) bywają często hodowane jako ulubione rośliny doniczkowe z powodu wczesnego kwitnienia i długiej trwałości kwiatów.
Rzodkiew (Raphanus sativus) ma korzeń mięsisty, powszechnie znany jako warzywo jadane surowo. Rzodkiew, pozostawiona w gruncie przez całe lato, ma korzeń cienki i twardy bo materie pożywne zawarte w tej części rośliny idą na utworzenie łodygi kwiatów i liści. Kwiatki rzodkwi o budowie charakterystycznej dla roślin krzyżowych łatwo poznać po płatkach żółtawych, żyłkowanych fioletowo. Owoc – łuszczyna, nie pęka, jak u innych gatunków tej rodziny, lecz rozpadająca się na części.
Trześnia (Prunns avium) i Śliwka (Prunus domestica) są dwoma gatunkami roślin pestkowych. Pierwszy rośnie dziko po lasach liściastych, wyróżnia się liściem w nasadzie ogonka opatrzonym dwoma gruczołkami. Owoce kuliste, bez sinego szronu. Drugi pochodzi z Azji Mniejszej, ma owoce pokryte szronem, z pestką spłaszczoną. Drzewo trześni ma barwę czerwoną, jest zwięzłe i twarde, i dlatego używa się na wyroby stolarskie i tokarskie. Gruma, wypływająca z pni drzew trześniowych i śliwkowych, używana bywa podobnie jak guma arabska.
Goździk ogrodowy (Dianthus Caryophyllus) pochodzi z Europy południowej i jest gatunkiem pielęgnowanym najczęściej; pachnące kwiaty jego, najczęściej pełne, bywają umieszczone po kilka razem na jednej szypułce.
Fasola pospolita (Phaseolus vulgaris) bywa w bardzo wielu odmianach hodowana dla samych nasion lub jadalnych strąków (fasola szparagowa). Pochodzenie fasoli nie jest ściśle znane, prawdopodobnie została sprowadzona do Europy z Azji Mniejszej.
Marchew (Daucus carota) bywa uprawiana z powodu swego korzenia , który zawiera dużą ilość cukru i dostarcza zdrowego pokarmu. Rośnie również dziko na łąkach, około dróg, lecz wówczas ma korzeń drzewiasty i gałęzisty. Stożkowaty i mięsisty korzeń marchwi uprawianej dosięga zwykłej grubości w pierwszym roku po zasiewie; w drugim roku staje się cienki i twardy – wówczas więcej się rozwija łodyga marchwi i tworzą się kwiaty z kielichem pięciozębnym na kraju. Marchew łatwo poznać po liściu potrójnie pierzastym, rozgałęzionych pokrywkach u podstawy baldaszka i nasionach, po krytych drobnymi włoskami. W niektórych okolicach marchew uprawiają jako paszę dla bydła.
Cytryna (Citrus vulgaris) jest niewielkim drzewem z rodziny pomarańczowych i wyróżnia się kielichem pięciodzielnym, koroną pięciopłatkową, licznymi pręcikami zrośniętymi w kilka wiązek. Owoc cytryny jest szczególnego kształtu jagodą, pokrytą skórkowatą powłoką, zawierającą jak i liście cytryny, drobne zbiorniki olejku eterycznego. Nasiona, zawarte w jagodzie, kiełkują bardzo szybko, niekiedy jeszcze wewnątrz owocu rosnącego na drzewie. Odmiana rosnąca na Malcie ma skórkę barwy czerwonej.
Petunia (Petunia grandiflora), pospolita w ogrodach roślina z rodziny psiankowatych, pochodzi z Ameryki południowej i dziś jest znana w kilku odmianach o rozmaitym zabarwieniu kwiatu. Owocem petunii jest torebka zawierająca liczne nasiona.
Agrest (Ribes grossularia) jest niewielkim krzewem z rodziny porzeczkowatych. Agrest ogrodowy wytworzył wiele odmian, wyróżniających się barwą, wielkością i skórką jagody, która bywa błyszcząca i gładka lub też pokryta włoskami.